angry, businesswoman, conflict

Multitasking versus focusing, část I.

Máme dvě ruce, dvoje oči, ale jen jeden mozek!

Představte si tuto situaci:
Na ulici najdete člověka v bezvědomí a zavoláte mu sanitku. Zkušený dispečer s vámi komunikuje, ale vy najednou zjistíte, že zároveň řeší v dalším telefonu případ jiného člověka stiženého infarktem. Dispečer chvíli mluví k vám, chvíli k němu. Dává vám sice přesné instrukce, ale chvilkami musíte čekat, než dohovoří s tím druhým. Jak se budete cítit? Jsem přesvědčena, že za chvíli hystericky zakřičíte „Polož, sakra, ten druhý telefon a soustřeď se na mě!“ Jemnější povahy možná vynechají to sakra, ale reakce bude stejná.

A teď jiná situace:
Jste v práci a píšete email klientovi. Soustředíte se. V tu chvíli za vámi přijde kolega s pracovním dotazem. Psaní přerušíte, kolegovi odpovíte, ale než se stihnete vrátit k emailu, zvoní vám telefon. Jiný klient. Během toho, co s klientem řešíte jeho dotaz na telefonu, přijde pracovnice účtárny, pokládá vám na stůl papíry a žádá, abyste to zkontrolovali a podepsali. Mlčky kývnete, dohovoříte s klientem a vrátíte se k původnímu rozepsanému emailu. Chvilku to trvá, než se dostanete zpět do obrazu, musíte si přečíst jeho původní mail, pak svou rozepsanou odpověď a zamyslet se nad tím, jak zprávu dokončit. Jste nervózní a máte roztěkané myšlenky, vidíte před sebou i papír z účtárny. Jste ve stresu a celou duší si přejete mít klid na práci…a ve finále v roztržitosti pošlete email zcela jinému klientovi, než kterému jste původně psali.

A teď kontrolní otázka – jaký je mezi oběma situacemi rozdíl? Nabízí se odpověď, že v druhém příkladu nejde o život. Velký omyl. 

I tam totiž o život jde. O ten váš.

Pokud se vám druhý příklad stane jednou, nic se neděje. Pokud se ale tato situace opakuje denně několikrát po dobu třeba 5-10 let, může to mít obrovský dopad na vaše zdraví, schopnost se soustředit, odolávat tlakům a podávat plný výkon.

U mého bývalého kolegy výše popsaná situace (po několika letech úspěšného zvládání stresů) vyústila v jeden jediný okamžik v absolutní zhroucení a odvoz na psychiatrii. Dostával se z toho rok.

Aby bylo jasno, vím, že první příklad je dohnaný do extrému. Záměrně. Chtěla jsem ukázat, jak nesmyslné a někdy i nebezpečné může být dělání více věcí najednou.

scribble, concentrated, draw
Jak tedy na to?

My, ženy, se občas chlubíme tím, že zvládáme více věcí na jednou. A děláme si legraci z mužů, že oni to nedokážou. Ruku na srdce, dámy, zrovna tohle je ale věc, kterou bychom se mohly od mužů učit. Nechme si multitasking na chvíle, kdy se tomu opravdu nemůžeme vyhnout (většinou se to týká situací, kdy jsme s dětmi). Ale v pracovním životě je to nebezpečné a nemá tam své místo.

Máme občas strach, že když nebudeme ihned reagovat na všechno a na všechny, tak to bude vypadat, že jsme neschopní. Není to tak.

Umění absolutního soustředění je mnohem důležitější. Jste totiž v tu chvíli schopnější, neboť neděláte tolik chyb.

A tak co s tím?

Zde platí 2 zlatá pravidla, které podrobněji rozepisuji v druhém článku, který naleznete zde.

Pokud se naučíte tato pravidla dodržovat, může vám to výrazně ulehčit od stresových situací, kdy zmateně přeskakujete od jednoho úkolu ke druhému a nic pořádně nestíháte.

A pokud ještě pořád nevěřícně kroutíte hlavou, tak mám ještě jeden příklad, který často řeším se svými dospělými studenty angličtiny:

Představte si, že se učíte anglická slovíčka. Do toho opakovaně přijde váš partner/partnerka/dítě a něco po vás chtějí (svačinu, vyžehlenou košili, klíče od auta…). Vyřídíte to, vrátíte se ke slovíčkům, ale zjistíte, že musíte znovu projít i ta, která už jste se před chvílí naučili. A tak se to párkrát opakuje. Sedíte nad tím hodinu a s jakým výsledkem? Nula. A tak dospějete k „logickému“ závěru, že na angličtinu prostě nemáte hlavu…

Není to tak. Hlavu na to máte, ale tohoto zajíce jste nechytili prostě proto, že jste se během hodiny honili i za pěti dalšími plus jednou veverkou.

Řešení? Soustřeďte se jen na jednoho zajíce a budete překvapení, jaký je to ve výsledku macek 😊

dog, action, sweet

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *